18. ledna 2017 jsme v pražském Hubu uspořádali společně s Venture Club přednášku na téma Jak získat peníze pro svůj projekt. Představili jsme současné možnosti financování projektů a jejich výhody a nevýhody. Účastníci přednášky měli také skvělou možnost seznámit se se zkušenými investory. Zajímá vás, co na akci zaznělo zajímavého? O něco se s vámi podělím v tomto článku, a pokud chcete vědět opravdu vše, kupte si jednoduše záznam přednášky.

Mne osobně zaujaly nejvíce tyto tři otázky:

 

1. Kdy shánět externí peníze? 

Půjčte si peníze nebo zapojte investora teprve ve chvíli, kdy chcete váš byznys rozšířit, nikoliv tedy na samotném počátku. Jinak řečeno: externí peníze slouží na přiložení pod kotel, ne na založení ohně.

Půjčte si peníze nebo zapojte investora teprve ve chvíli, kdy chcete váš byznys rozšířit, nikoliv na samotném počátku.

Půjčte si peníze nebo zapojte investora teprve ve chvíli, kdy chcete váš byznys rozšířit, nikoliv na samotném počátku.

Pokud jste ještě nenašli vhodný byznys model, pokud jste nezískali první zákazníky, pokud za sebou nemáte zkušenosti, jestli váš produkt/služba bude fungovat, je příliš riskantní půjčovat si peníze. Investice, kterou do vašeho byznysu nalijete, by ho měla posunout a rozšířit. Nemá být injekcí, bez které by umřel.

Jsem si vědomá toho, že tento přístup se nebude líbit spoustě IT startupů, které měsíce i roky vyvíjejí něco, co negeneruje žádný zisk a pak to chtějí hotové prodat. Přiznám se, že mne – a zdá se, že i investory – zajímají spíše projekty, kde od začátku něco tvoříte, vyrábíte, prodáváte nebo budujete a kde investice může sloužit ke zvýšení celkového cash flow.

 

2. Od koho peníze získat?

Rozhodujte se podle toho, jestli chcete získat pouze peníze nebo rady investora jako konzultanta, který vám může hodně pomoci v nastavení úspěšného byznys modelu. 

Pokud vám stačí pár set tisíc až milion, můžete získat na rozjezd startovací úvěr od banky. Produkty pro začínající podnikatele jsou v ČR nové a momentálně je poskytuje Česká spořitelna a Komerční banka. Půjčit si můžete na 3–5 let s úrokovou sazbou 9–10 %. S bankovním úvěrem pro startupy vám do podnikání nikdo nebude strkat nos, nezískáte ale ani někoho, kdo by ho podpořil dobrými radami.

Pokud do vašeho podnikání vstoupí zkušený investor, může to mít velké výhody. Pomůže vám nastavit dobrý obchodní model, aby podnikání finančně prosperovalo, což je zájmem jak majitele, tak investora. Nejlepší je najít si investora, který má zkušenosti a odborné znalosti v oblasti, které se věnujete. Investor ale ze své podstaty bude chtít v nějakém momentu z podnikání odejít. Pokud firmu neplánujete od začátku prodat, dobře si tento moment na začátku ujasněte.

Kromě banky a investorů samozřejmě existuje mnoho jiných možností. Dotace, granty, soutěže, sbírky, dnes už všechno vygooglíte. No a rodiče jsou samozřejmě nejlepší – to, jestli se budou chovat spíše jako banka nebo spíše jako investor, už určitě víte 🙂

A kdo jsou investoři?

 

3. Máte finanční plán sami pro sebe?

Ať už externí peníze potřebujete či nikoli, udělejte si finanční plán. Nejlépe v Excelu.

Dobře zpracovaný finanční plán neslouží pouze jako podklad pro investora nebo banku. Díky plánu si uděláte přesný obraz o tom, kam se potřebujete dostat z hlediska obratu, časové náročnosti, nákladů atd. a lépe uvidíte, jestli je to ve vymezeném časovém horizontu vůbec reálné.

Finální dokument nemá být dogma. Jak říkal pan Zavřel, ekonom Venture Club, finanční plán pro začínající firmu musí být hlavně flexibilní a podporovat dynamické změny. Je totiž pravděpodobné, že bude podléhat časté revizi. To můžeme ze zkušenosti s našimi začínajícími projekty pouze potvrdit. Nejlepší jsou obyčejné excelové tabulky s proměnnými, které při změně jakékoli proměnné všechno znovu a znovu propočítají.

Máte-li zajímavý projekt, držíme vám palce, ať najdete toho správného investora.

Chcete vědět o všem, co jsme na přednášce probírali? Pořiďte si volný přístup k celému jejímu záznamu.